Nepijte škodliviny, udělejte si test pitné vody

Víte, co pijete? I když se vám voda ve skleničce zdá čistá, můžou se v ní nacházet látky, které pouhým okem nepostřehnete.

Víte, co pijete? I když se vám voda ve skleničce zdá čistá, můžou se v ní nacházet látky, které pouhým okem nepostřehnete. Také jste se možná stali obětí častého mýtu, který tvrdí, že všech toxických látek se zbavíte tím, že vodu převaříte. Pravda však je, že spousta škodlivých složek přežije i bod varu. Tím, že pijete neotestovanou vodu, se proto vystavujete problémům, které bohužel nekončí u průjmu a horečky. Jaká zdravotní rizika se pojí s neotestovanou pitnou vodou?

 

 

Kvalita vody: Stačí oko, nebo potřebujete rozbor pitné vody?

Spoustu škodlivých složek ve vodě poznáte pouhým pohledem: například železo způsobí, že se voda zbarví dorezava. Pomoci vám mohou i jiné smysly. Čichem rozpoznáte fekální znečištění pitné vody, chuť zase ovlivní sodík nebo chloridy. Většinu škodlivin ale sami nerozpoznáte, protože jsou bez chuti i bez zápachu. To, jaká je ve skutečnosti kvalita vody a co všechno se v ní vyskytuje, vám prozradí jen laboratorní test pitné vody.

 

Toxické dusitany: Když pitná voda přestává být pitnou

Nejprobíranějšími pojmy v souvislosti se znečištěním pitné vody jsou bezpochyby dusičnany a dusitany. A není divu: kvůli využívání v hnojivech tyto látky prosakují do podzemních vod, odkud se dostanou až do vaší sklenice. Dusičnany samy o sobě škodlivé nejsou, nebezpečná je až jejich následná reakce v lidském těle. Dusičnany se totiž v trávicím ústrojí přeměňují na toxické dusitany. Ty poškodí hemoglobin a zabrání krvi přenášet kyslík, což může vyvolávat bolesti a problémy s dýcháním, v nejhorším případě dokonce stav zvaný vnitřní udušení. Spolu s některými látkami, které přijmeme potravou, pak dusitany zvyšují riziko na karcinogenní onemocnění. Výskyt dusitanů ve vodě si pohlídejte, zejména pokud řešíte vodu na chatě – poblíž chatařských oblastí se často vyskytují zemědělská pole, odkud jsou hnojiva splachována.

 

Test pitné vody odhalí přítomnost bakterií

Pokud jste z Prahy, možná si pamatujete na rok 2015, kdy došlo ke kontaminaci pitné vody v Dejvicích. Bakteriální znečištění zasáhlo oblast, kde žije přes 30 000 lidí. Proč to byl takový problém a proč je potřeba se bakteriím v pitné vodě vyhýbat? Důvod je jednoduchý: způsobují střevní potíže. Nejčastějším projevem je nevolnost, průjem nebo zvracení.

Na bakteriální znečistění pitné vody poukáže vysoká CHSK – chemická spotřeba kyslíku. Jednou z nejčastějších bakterií ohrožujících kvalitu vody je Escherichia coli. Ta se do vody dostává fekálním znečištěním, a to jak od lidí, tak od teplokrevných živočichů. Jak? Stačí průsak ze špatně těsnící žumpy nebo kanalizace. Dalšími častými bakteriemi jsou enterokoky, které vám prozradí, že je fekální znečištění čerstvé. Rozbor pitné vody odhalí nejen Escherichii a enterokoky, ale také další koliformní bakterie a počty kolonií při 22 °C a 36 °C.

 

Legionářská nemoc: Vyhněte se jí díky rozboru pitné vody

Pokud se po delší době vracíte do kanceláří, doporučujeme rozbor vody v kanceláři. Dost možná se v ní totiž usídlila Legionella – nebezpečná bakterie bez chuti a zápachu, která si libuje v teplé vodě. Za její výskyt můžou špatně udržované rozvody vody nebo delší dobu stojící teplá voda. S Legionellou se tak setkáte, pokud jste například kvůli šetření energií vypli bojler a teplá voda v něm zůstala stát. Nakažení touto bakterií rozhodně není příjemné. Takzvaná legionářská nemoc totiž napadá dýchací cesty a může být až smrtelná. Pokud má lehčí průběh, vede k horečce, bolesti hlavy, zimnici a průjmu. Při těžším průběhu způsobuje atypický zápal plic. Nakazit Legionellou se můžete nejen při pití kontaminované vody, ale také vdechnutím aerosolí například při sprchování.

 
Jaké další škodliviny byste si ve vodě měli hlídat 

Ve vodě se běžně vyskytují sírany, které jsou za obvyklých okolností neškodné. Při vyšší koncentraci a v kombinaci s hořčíkem však způsobují střevní potíže. Spolu s vápníkem zase zvyšují trvalou tvrdost vody.
 
Pozor byste si měli dát i na výskyt amonných iontů. Vyloženě škodlivé nejsou, ale napoví vám, že je něco v nepořádku – jsou totiž ukazatelem fekálního znečištění pitné vody. Po několika týdnech se navíc přemění na škodlivé dusitany.
 
V neposlední řadě kvalitu vody ohrožuje i mangan. Nízký obsah manganu neškodí, avšak ve vyšším množství způsobuje mastné fleky nebo tmavé zbarvení vody. Zdraví škodlivé účinky dokázány nebyly, ale ve vědeckých kruzích panuje podezření, že způsobuje degenerativní změny nervové soustavy.
 
Zajímá vás, co dalšího vám test pitné vody prozradí? Přečtěte si náš článek o tom, co dokáže odhalit rozbor vody u vás doma.

 

Jedinou zárukou je rozbor pitné vody

Sečteno podtrženo: jediným způsobem, jak si být kvalitou vody jistí, je laboratorní rozbor. Zdraví máme jen jedno. Byla by škoda zničit si ho pitím znečištěné vody, nemyslíte

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám