Proč je ve vodě z kohoutku chlor?
Voda pochází z různých zdrojů. Ty mohou být kontaminované choroboplodnými zárodky, ze kterých mohou lidé onemocnět. Další nebezpečí pak představuje potrubí, skrz které voda putuje kilometry. Proto je potřeba vodu dezinfikovat – a k tomu se používá právě chlor. Zamezuje rozšíření choroboplodných mikroorganismů, bakterií a virů ve vodovodním potrubí i v samotné vodě.
V nízkých dávkách je chlor bezpečný a zdraví neškodný. Nejčastější důvod, proč lidé chtějí odstranit chlor z pitné vody, je jednoduše to, že jim vadí výrazná chuť a zápach. I když vodárenské společnosti pravidelně monitorují kvalitu vody, někteří lidé mohou být na obsažené množství chloru citlivější.
Trochu jiná situace nastává, pokud chlorovanou vodu používáte v bazénu. Tam vyšší koncentrace chloru často způsobuje vyrážku nebo pálení očí. O chloru ve vodě diskutují také akvaristé, protože některé ryby můžou být na chemikálie ve vodě citlivé.
Kolik chloru je v kohoutkové vodě?
Podle hygienických požadavků je maximální povolená koncentrace volného chloru do 0,3 mg/l vody. V pitné kohoutkové vodě, kterou nám dodávají veřejné vodovody, se koncentrace volného chloru pohybuje v rozmezí 0,05–0,25 mg/l. V každém městě a místě je ale obsah chloru ve vodě z kohoutku jiný. Vždy záleží na dodavateli vody, na jejím zdroji a dalších detailech. Většinou je ale koncentrace nízká a zdraví neškodná.
Vliv na množství chloru ve vodě má také vzdálenost od vodojemu, kde se voda dochlorovává. Čím blíže vodojemu jste, tím více chloru voda obsahuje.
Za jak dlouho chlor z vody vyprchá?
Záleží na tom, kolik chloru voda obsahuje. Obecně ale můžeme říci, že chlor z vody vyprchá za 1–5 dní (v závislosti na jeho koncentraci). Ve většině případů se proto vyplatí nečekat, až chlor zmizí sám od sebe, ale raději ho aktivně odstranit.
Jak odstranit chlor z vody?
Chlor se ve vodě slučuje s neodstranitelnými zbytky organických látek, což může způsobit vznik více či méně příjemné chuti – záleží na druhu a koncentraci těchto látek. Lidé si často mylně myslí, že zakalenost vody při napuštění z kohoutku způsobuje právě chlor. Jsou to ale malé bublinky vzduchu, které rychle vyprchají. Chlor se ve vodě drží mnohem déle.
Odstranit chlor z vody můžete několika způsoby. Uveďme si ty nejčastější:
1. Vodu přefiltrujte
Některé vodní filtry dokáží chlor z vody odstranit, musíte si ale pečlivě přečíst informace o konkrétních produktech – velká část odstraní jen hrubé nečistoty.
Velká většina systémů filtrace pracuje pomocí procesu známého jako reverzní osmóza, který pomocí propustné membrány zbavuje vodu jakýchkoliv částic, iontů nebo nečistot. Nutno říct, že tento systém je až příliš účinný a často odfiltrujete také zdraví prospěšné vitamíny a minerály, které voda obsahuje. Proto si o případném filtru, který chcete využívat, přečtěte co nejvíce.
2. Použijte citronovou šťávu
Vitamín C při styku s chlorem chemicky reaguje. Po přidání citronové šťávy do vody zůstane ve vodě jen zanedbatelné množství kyseliny chlorovodíkové, která se běžně nachází v lidském žaludku. Pro odstranění 0,1 mg chloru ve 3 dcl vody je potřeba 0,25 mg vitamínu C, případně kyseliny askorbové – tedy asi deset kapek citronové šťávy. Jinak řečeno, přibližně dvě čajové lžičky na litr vody.
3. Nechte vodu odstát
Sice jde o nejčastější způsob, jak chlor z vody odstranit, avšak aby byl účinný, je potřeba nechat vodu odstát minimálně jeden den. I když je odstátí vody nejjednodušší metoda, je zároveň časově nejnáročnější.
4. Vodu převařte
Urychlit vypaření chloru můžete také díky převaření vody. Délka varu musí být alespoň 15 minut, aby se z vody veškerý chlor vyloučil. Jde tedy také o jednoduché a rychlé řešení, ale pravděpodobně nepříliš praktické, pokud nechcete vodu převařovat na denní bázi.
Jak změřit množství chloru ve vodě?
Než se pustíte do odstraňování chloru, je dobré vědět, kolik ho vůbec ve vaší vodě je. To zjistíte pomocí rozboru pitné vody. Ten vám odhalí nejen množství chloru, ale i koncentraci bakterií nebo pesticidů. Stačí jednoduše odebrat vzorek a poslat ho do laboratoře.