Vyřešte vodu na chatě: Od zdrojů pitné vody po čističku odpadních vod

Jaký zdroj vody na chalupě zvolit, jak o něj pečovat a jak vám může pomoci čistička odpadních vod.

Léto se začíná hlásit o slovo a víc než kdy jindy to letos vypadá, že dovolenou u moře vyměníme za pohodu na chatě. Kdo si chce na chalupě v klidu uvařit kafe, udělat oběd dětem a vnoučatům a nic neřešit, musí nejdřív vyřešit základní problémy – například si udělat jasno v kvalitě pitné vody. Jak vyřešit vodu na chatě?
 
 
 
 
 

Jaké zdroje pitné vody na chalupě zvolit – studna, nebo úprava dešťové vody?

Jsme národ chalupářů. A to, co od chalupy většina z nás očekává, je, že si odpočineme od rušného života a stresu ve městě. Bohužel si moc neodpočinete, když budete muset neustále řešit, kde sehnat pitnou vodu, a vozit ji po litrech v PET lahvích, které jsou těžké, neskladné, a navíc neekologické. Nejjednodušší je tedy mít pitnou vodu po ruce přímo na chatě. Ideálním zdrojem pitné vody je buď čerpat vodu ze studny, nebo upravovat dešťovou vodu na pitnou.

Máte studnu a první rozbor vody odhalil, že je naprosto v pořádku? Bohužel pořád ještě není čas slavit. Podzemní voda se znečišťuje průběžně, v závislosti na zemědělské aktivitě v okolí nebo třeba na počasí. Proto by se měl kontrolní rozbor vody provádět každý rok. Studnu je také potřeba pravidelně čistit. Nejdříve musíte veškerou vodu ze studny odčerpat, abyste mohli vyčistit její dno a stěny. Poté můžete vodu přivést zpátky do studny a důkladně ji vydezinfikovat. Počkejte několik dní a poté nechte provést rozbor vody ze studny, abyste poznali, jestli bylo čištění vody úspěšné.

Díky nejnovějším technologiím je také možné upravit dešťovou vodu na pitnou. Stačí si koupit čističku dešťové vody. Ta se skládá z nádrže, která chytá dešťovou vodu, a několika filtrů. Zpravidla je potřeba jeden filtr na větší nečistoty (jako třeba spadané listí) a další filtr, který zachytí toxické látky, jako třeba už zmiňované dusičnany. Filtry musíte měnit přibližně každé čtyři měsíce. Voda se nakonec vydezinfikuje UV zářením.

Studna i čistička dešťových vod jsou poměrně efektivním zdrojem pitné vody na chatě. Hlavním rozdílem je ale množství vody, kterou z nich získáte – zatímco množství vody ve studni je teoreticky neomezené, u dešťové vody musíte jednoduše řečeno čekat, až naprší.

 

Co kvalitu vody na chatě ohrožuje

Voda na chatě nemusí být tak čistá, jak se na první pohled zdá. Hlavním nepřítelem jsou dusitany a dusičnany ve vodě. Do vody se dostanou z dusíkatých hnojiv, která používají nejen farmáři, ale i spousta zahrádkářů, chalupářů a dalších nezemědělců. Dusičnany se v těle přemění na jedovaté dusitany. Ty brání okysličování krve a vedou k vážným zdravotním komplikacím. Také přispívají k tvorbě silně karcinogenních látek, které zvyšují riziko rakoviny trávicího traktu a močového měchýře. Malý výskyt dusičnanů a dusitanů ve vodě je ale přirozený – našemu zdraví škodí, když je jich větší množství. To odhalí kvalitní laboratorní rozbor vody.

 

Pitnou vodu ohrožují i pesticidy

Dalšími rizikovými látkami, které mikrobiologický rozbor vody odhalí, jsou pesticidy. Kvůli tomu, že se stále více pěstují některé rostliny, jako například řepka, pronikají pesticidy do zdrojů pitné vody. Sami si jich určitě nevšimnete – nemají totiž žádný vliv na barvu vody, její chuť, a dokonce ani pach –, můžou však vést k chronickým zdravotním problémům. Zarážející je, že podle průzkumu se v České republice pesticidy nacházejí ve více než polovině podzemních vod. Pozor si dejte, zejména pokud sousedíte s polem řepy, řepky nebo kukuřice.

 

Proč byste mikrobiologický rozbor vody rozhodně neměli podceňovat

S tím, jak v okolí měst přibývají továrny, vzkvétá velkovýroba, sužují nás kyselé deště a na polích se používají levná umělá hnojiva, drasticky vzrůstá znečištění pitné vody. Ta je pak nejen plná dusitanů, dusičnanů, pesticidů, ale i dalších látek, které ohrožují naše zdraví. Již zmíněné dusitany a dusičnany se nám dostávají do krevního oběhu, kde působí toxicky a podílejí se na tvorbě silně karcinogenních látek. Radost vám neudělá ani výskyt bakterií, jako jsou Escherichia coli, enterokoky nebo koliformní bakterie, které pocházejí ze střeva teplokrevných živočichů, a tím pádem jednoznačně ukazují na fekální znečištění. Chloridy zase mění chuť vody a jsou nebezpečné pro kojence a malé děti.

 

Kdy je ten správný čas na laboratorní rozbor vody na chatě

Pokud na chalupě berete pitnou vodu ze studny, doporučuje se každý rok provádět kontrolní rozbor vody. Nejlepším ročním obdobím je k tomu jaro, kdy se nejvíce projeví jakékoli znečištění. Provést rozbor kvality vody se také doporučuje po přívalových deštích nebo po záplavách. A jestliže vodu na chatu teprve zavádíte, nechte si udělat První rozbor pitné vody. Kvalitní pitná voda je totiž nezbytností, bez které se na chatě neobejdete.

 

Proč si na chalupu pořídit čističku odpadních vod

Získáním pitné vody to začíná, ale rozhodně nekončí. Průměrný Čech za den vyprodukuje 100 litrů odpadní vody. Co si s ní počít, když nemáte chatu napojenou na kanalizaci? Jednoduchým řešením je pořídit si na chalupu čističku odpadních vod. Její pořizovací cena se pohybuje kolem 40 tisíc, funguje ekologicky a účinnost čištění je až 97 %. Další výhoda domácí čističky spočívá v tom, že zcela nahradí kanalizaci a na rozdíl od septiku na chatě ji stačí vyvážet mnohem méně často, navíc bez nepříjemného zápachu. ČOV se stává oblíbeným pomocníkem nejen na chatách, ale i v běžných domácnostech. Pokud si ale chcete pořídit čističku odpadních vod na chatu, dejte si pozor, abyste zvolili správný typ. Některé čističky jsou totiž určené k pravidelnému čištění vody, a pouze občasný provoz na chalupě by jim mohl škodit. Přečtěte si, jak pečovat o domácí čistírnu odpadních vod a nedostat pokutu.

 

Kvalita vody hraje na chatě hlavní roli

Sečteno podtrženo, kvalita pitné vody na chalupě hraje jednu z hlavních rolí v tom, jestli si mimo město skutečně odpočinete, nebo se budete neustále tahat s kanystry vody a nervovat se tím, co plave ve vodě, kterou pijete. Místo, abyste se neustále stresovali, radši odeberte vzorek a pošlete ho do laboratoře. Cena mikrobiologického rozboru se pohybuje v řádu stovek korun. A to za ten klid a pohodu stojí, ne?

 

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám