Udělejte si rozbor vody ze studny
Nejde o nic složitého. U akreditované laboratoře si objednáte rozbor vody ze studny, a pokud se ukážou nějaké nedostatky, musíte řešit úpravu vody. Obzvláště v případě, že využíváte vodu ze studny nejen jako užitkovou, ale také jako pitnou. Taková voda musí splňovat požadavky na kvalitu pitné vody. Ideální interval pro kontrolu vody je alespoň jedenkrát ročně.
Jaké úpravy můžete u studniční vody čekat?
Rozbor vody vám ukáže problémy týkající se studniční vody a získáte srozumitelné vysvětlení, jaké naměřené hodnoty (ne)vyhovují hygienickým a technickým požadavkům. Pravděpodobně vás pak čeká některá z následujících úprav vody.
Filtrace vody ze studny
Mechanické nečistoty, jako je písek nebo hlína, snadno odstraníte filtrem. Jen nezapomínejte filtr pravidelně měnit. Pokud se obáváte dalších problémů, jako je zápach vody od chloru nebo kontaminace pesticidy, rozpustnými látkami a podobně, musíte využít propracovanější filtry.
Změkčení studniční vody
Problémy s tvrdou vodou jsou nejčastější. Odstraněním tvrdosti vody zlepšíte její chuť a ochráníte připojená zařízení před vodním kamenem. Zvýšený obsah vápníku a hořčíku se totiž usadí na stěnách potrubí, vodovodních baterií, praček, bojlerů a všude tam, kde vodu ze studny využíváte.
K úpravě tvrdé vody se nejčastěji využívá metody iontové výměny, během které speciální filtry vyměňují ionty vápníku a hořčíku za ionty sodíku, které jsou zdraví neškodné a vodu změkčují.
Dezinfekce vody ve studni
Bakterie a mikroorganismy se do studny dostanou nejčastěji skrz prosakující septik, kanalizaci nebo hnojivo z polí. Ani na první pohled čistá voda není garancí pitné vody. Právě proto musíte rozbor vody ze studny provádět pravidelně. Ačkoliv většina mikroorganismů je neškodná, existují patogenní organismy, které mohou způsobit vážné onemocnění. Řešením může být UV lampa, která dezinfikuje vodu ze studny bez změny chuti a zápachu.
Odstranění železité vody ze studny
Železo způsobuje hnědý až rezavý zákal ve vodě a způsobuje trpkou chuť vody. Bývá nejčastějším problémem vrtaných studní. Pokud dlouho používáte železitou vodu, zanesete si také potrubí a zničíte si spotřebiče a další zařízení.
Železo a mangan se ze studniční vody odstraňují oxidací pomocí kyslíku, chlóru, manganistanu draselného a podobně. Sloučeniny železa a manganu pak snadno vyfiltrujete speciálními filtry.
Odstranění dusičnanů
Kvůli hnojení dusíkatými hnojivy se do studniční vody mohou dostat také dusičnany. Bývají problémem především u studní, které jsou kopané a do kterých proniká povrchová vody. Dusičnany způsobují zdravotní problémy, obzvlášť pro kojence a malé děti. Bohužel se nedají odstranit převařením vody, to jde pouze u bakterií. Odstraníte je jen speciální filtrací.
Rozbor ukáže, jestli je úprava studniční vody nutná
Sečteno a podtrženo, vlastní studna jako zdroj pitné vody je výhrou v mnoha ohledech. Vždy ale průběžně kontrolujte její kvalitu a zajistěte, aby byla stoprocentně čistá a vhodná ke každodenní konzumaci. Nechte si provést laboratorní rozbor vody ze studny pro zjištění případného znečištění.