Jaká povolení jsou ke studně potřeba?
Nový zákon, nová pravidla. Od ledna 2019 potřebujete k hydrogeologickým vrtům souhlas vodoprávního úřadu. Pokud souhlas od vodoprávního úřadu nezískáte, s průzkumnými pracemi, jako je zkušební hydrogeologický vrt, byste neměli začínat. K čemu je takový zkušební vrt dobrý? Mimo jiné k posouzení:
-
Jestli je vznik vrtané studny vůbec možný.
-
Jestli okolním studnám neseberete vodu.
-
Na kterém místě by ideálně mohla studna vzniknout.
Souhlas vodoprávního úřadu
Hydrogeolog zjistí, jestli je na místě, kde chcete studnu vybudovat, podzemní voda, jak silný je její pramen, možnou hloubku vrtu a také, jestli je vhodná vrtaná, nebo kopaná studna.
Zkušební vrt se vás týká pouze v případě, že chcete studnu vrtanou a potřebujete zjistit její potenciální vydatnost. Například pokud bydlíte na okraji vesnice a nejste si jistí, jestli se tam vůbec nějaký vodní zdroj vyskytuje. Zkušební vrt také musíte nahlásit obci 15 dní před jejím zahájením. Jak je to s kopanou studnou? U té se zkušební vrt nedělá. Stačí vám pouze stavební povolení od vodoprávního úřadu a obci oznamovat nic nemusíte.
Studna se řadí mezi vodní díla, proto před stavbou studny budete potřebovat také:
-
Územní rozhodnutí, které vydává stavební úřad.
-
Stavební povolení neboli povolení stavby vodního díla, které vydává vodoprávní úřad.
-
Povolení k odběru podzemní vody (nakládání s vodami) také vydává vodoprávní úřad.
Kolaudační souhlas
Jakmile studnu vybudujete, musíte to oznámit vodoprávnímu úřadu a požádat o kolaudační souhlas. Před získáním souhlasu nesmíte vodu ze studny čerpat, jinak vám hrozí pokuta. Týká se to i zkušebního vrtu, ze kterého také nesmíte vodu odebírat.
Potřebujete souhlas sousedů se stavbou studny?
Souhlas sousedů se nutně dokládat nemusí, ale jedná se o dotčené osoby, takže můžou přijít s námitkami a důvody, proč se stavbou nesouhlasí. Může se to stát v případě, kdy se daní sousedé obávají, že vaše stavba ovlivní hladinu vody v jejich studni. Proto se před vrtáním studny vypracovává hydrogeologický posudek, díky kterému se určí její správná hloubka. Cílem je, aby nová studna nesnižovala hladinu podzemní vody v okolních studních.
Povolení k prohloubení studny
Chcete studnu prohloubit? I v tomto případě si musíte zajistit povolení od vodoprávního úřadu, posudek hydrogeologa a případně i souhlas sousedů. Pokud budou mít sousedé oprávněné námitky, může úřad stavbu zamítnout.
Rozbor vody je nutný
Je jedno, jestli jste postavili studnu novou, nebo jste původní prohloubili. Než z ní začnete čerpat vodu, musíte zkontrolovat její kvalitu. Rozbor vody ze studny je povinný, pokud chcete žádat o kolaudační souhlas.