Mají sírany ve vodě negativní vliv na zdraví?
Odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Sírany ve vodě přímo škodlivý vliv na zdraví nemají, přesto jejich výskyt v pitné vodě limituje vyhláška č. 252/2004 Sb. Ta stanovuje mezní hodnotu síranů ve vodě na 250 mg/l. Proč tedy vůbec existuje mezní hodnota, jestliže její překročení nepředstavuje akutní zdravotní riziko?
Vedlejší rizika síranů ve vodě
Pokud se sírany ve vodě setkají zároveň se zvýšeným obsahem hořčíku, můžou způsobit průjmy, dehydrataci a podráždění trávicí soustavy. Výzkum však naznačuje, že si lidé na vyšší přítomnost síranů mohou zvyknout a voda s přebytkem síranů už na ně po čase projímavě nepůsobí.
Stále však existuje další důvod, proč je pro nás vysoká koncentrace síranů ve vodě nežádoucí. Spolu s vápníkem a hořčíkem sírany způsobují trvalou tvrdost vody, kterou nelze odstranit varem. Tvrdá voda pak škodí vašim spotřebičům.
Odkud se sírany ve vodě berou?
Sírany ve vodě nejčastěji pocházejí z horninového podloží. Do pitné vody se ale mohou dostat také z polí a zemědělských ploch, na kterých se používají hnojiva.
Tip: Také by vás mohlo zajímat, co se může skrývat ve vaší půdě. O tom se dočtete v článku Rozbor zeminy: Co zjistíte a jak ho doložíte na úřadech.
Jak zjistíte, že máte síranů ve vodě příliš?
Někteří lidé sice uvádějí, že voda s vysokým obsahem síranů získává nepříjemnou chuť, jiní změnu chuti ale vůbec nepozorují. Obecně se dá říct, že na první pohled vyšší koncentraci síranů ve vodě nelze poznat – voda nemění barvu, zápach a zpravidla ani chuť, pokud se nejedná o skutečně extrémní hodnoty (okolo 1 000 mg/l).
Skutečné množství síranů ve vodě odhalíte jen testem pitné vody, který vám umožní sledovat i řadu dalších ukazatelů kvality, k nimž patří například výskyt dusičnanů a dusitanů. Chcete předejít možným zdravotním nepříjemnostem a poškození vašich spotřebičů? Kontaktujte Laboratoř Monitoring a zkontrolujte si kvalitu své vody předtím, než ji začnete používat.