Co si představit, když se řekne kompost?
Kompost je to, co získáte, když se organický materiál (například zbytky jídla, listí a živočišné produkty) správně rozloží. Je to materiál podobný hlíně, který je bohatý na živiny. Můžete ho použít k obohacení půdy a výživě rostlin či plodin. V přírodě tento proces trvá dlouho, ale vy ho můžete urychlit pomocí ideálního prostředí.
Co vůbec patří do kompostu?
Věcí, které se dají kompostovat, je opravdu spousta. Od kávové sedliny a použitých ubrousků až po zbytky od večeře a papírové nákupní tašky. Základem úspěšného kompostování je udržovat dobrý poměr hnědého a zeleného materiálu. Přidáním uhlíku (hnědé) a dusíku (zelené) v kombinaci s velkým množstvím vzduchu a vody vytvoříte kvalitní přírodní hnojivo.
Tip: Nevíte, jak začít, a chcete se dozvědět, co konkrétně patří a nepatří do kompostu? Přečtěte si náš článek, který vám vysvětlí základy kompostování.
Jak založit kompost?
Nejjednodušší způsob kompostování je vytvořit na zahradě hromadu nebo kupu a podle potřeby ji upravovat. Umístěte ji na suché, stinné místo a v blízkosti zdroje vody. Jak na to?
-
Na zahradě uvolněte místo a odkryjte holou půdu.
-
Vytvořte základní vrstvu ze slámy nebo větví. Několik centimetrů pomůže zajistit dobrou drenáž.
-
Postupně přidávejte vrstvy materiálů určených ke kompostování, střídavě hnědé a zelené.
-
Přidejte zdroj dusíku, abyste nastartovali rozklad (můžete přidat hrst dusíkatého hnojiva, abyste nastartovali proces).
-
Udržujte hromadu vlhkou – materiál má působit jako vlhká houba, tzn. dostatečně vlhce, abyste cítili vodu, ale ne tak vlhce, abyste ji mohli vymačkat.
-
Každých pár týdnů hromadu kompostu přehazujte, aby se střed hromady „prohřál". Provzdušňování poskytuje kyslík mikroorganismům, které se podílejí na procesu kompostování, a hromadu promíchává.
Jak správně přehazovat kompost?
Při přehazování kompostu je hlavním cílem přenést materiál ze středu do vnější části a naopak. Použít k tomu můžete třeba vidle nebo lopatu. Pokud máte na zahradě dostatek místa, můžete mít vždy dvě až tři kompostovací nádoby, abyste mohli hromadu při každém obracení přemístit tam a zpět.
Jak často přehazovat kompost?
Mezi jednotlivým přehazováním by měl být časový rozestup alespoň dva týdny. Tímto způsobem má střed kompostu čas se znovu zahřát a pokračovat v rozkladu. Časté přehazování kompostu pomáhá podporovat činnost bakterií. Pokud doufáte v rychlou produkci kompostu, je nejlepší přehazovat kompost každé dva až čtyři týdny.
Proč vůbec kompost přehazovat?
Přehazování kompostu umožňuje proudění vzduchu, který dodává kyslík mikrobům, které napomáhají rozkladu.
Směs uhlíkových a dusíkatých materiálů v hromadě kompostu je podobná ohni – potřebuje vzduch, aby mohla fungovat. Jakmile se středové materiály maximálně rozloží, ochladí se a proces se zpomalí. Přidáváním nových částic dodáváte rozkladu stálé tempo.
Tip: Bojíte se, že bude váš kompost zapáchat? Vyvarujte se nedostatečnému přehazování a používání příliš velkého množství zelených (dusík produkujících) materiálů.
Je možné kompostovat, když nemáte zahradu?
Ano, můžete. Skvělou volbou je žížalí kompost. Žížaly od vás dostávají zbytky jídla a rostlin, které přeměňují na žížalí výkaly. Žížaly nepotřebují mnoho místa a jejich výkaly jsou snadno zpracovatelným a účinným přírodním hnojivem. Žížalí kompost (může být i venku na stinném místě) nezabírá příliš mnoho místa a žížaly preferují teplotu mezi 12 až 25 °C.
Je váš kompost dost bohatý na živiny? Neobsahuje škodlivé látky?
Snad ani nemusíme říkat, že by kompost neměl obsahovat žádné látky, které jsou škodlivé. Co by naopak obsahovat měl, jsou živiny. Jak zjistíte, jak si na tom váš kompost z hlediska výživy a škodlivin stojí? Jednoduše. Stačí si objednat rozbor kompostu.