Údržba čističky odpadních vod je nutností
Abyste lépe pochopili, proč je pravidelná údržba pro bezproblémový chod čističky klíčová, je potřeba vědět, jak domácí čistička odpadních vod funguje. Nejprve dochází k odstranění hrubých nečistot a následně se do práce pustí bakterie, které rozkládají organické látky. Po tomto procesu z čističky vytéká z 97 % očištěná voda a v tzv. kalojemu zůstává v čističce usazený kal.
Aby čistička správně fungovala, je potřeba kontinuální přísun odpadních vod pro vyživování bakterií, pravidelná kontrola a údržba jednotlivých komponent, a hlavně pravidelné odkalování.
Domácí čistička odpadních vod potřebuje odkalení zhruba jedenkrát nebo dvakrát ročně. Jak poznáte, že nastal čas? Vezměte si průhlednou nádobu a naberte do ní přibližně jeden litr vody z aktivační komory čističky. Nechte vodu alespoň 30 minut odstát a pozorujte, kolik kalu se v nádobě usadilo. Pokud kal tvoří více než polovinu objemu vody, je nejvyšší čas odčerpat přebytečný kal z čističky.
Jak odčerpat přebytečný kal?
Přebytečný kal si můžete nechat odčerpat autorizovanou servisní službou, nebo to provést svépomocí s ponorným kalovým čerpadlem. V porovnání se žumpou je množství kalu mnohem menší (cca 1–1,5 m3) a není potřeba kvůli takto malému množství volat fekální vůz.
Způsob odkalení čističky najdete v návodu k obsluze konkrétní čističky odpadních vod. Postup je ale přibližně následující:
-
Vypněte čističku pomocí jističe v domovním rozvaděči.
-
Opatrně zaveďte koncovku sací hadice čerpací techniky do denitrifikační zóny.
-
Odčerpejte zhruba jednu třetinu objemu ČOV.
-
Vyjměte koncovku sací hadice čerpací techniky.
-
Dopusťte odčerpané množství čistou vodou tak, že dojde ke zvýšení hladiny po úroveň odtoku z čističky.
-
Zapněte čističku pomocí jističe v domovním rozvaděči.
Dávejte si pozor, abyste při manipulaci s hadicí a koncovkou nepoškodili nádobu čističky odpadních vod. Dopuštění odčerpaného objemu proveďte hned po odčerpání bez dlouhé časové prodlevy.
Co s kalem z ČOV?
Kal z domácí čističky odpadních vod je aerobně stabilizovaný, nezapáchá a můžete ho využít k zahnojení okrasné zahrady nebo přidat do kompostu. Nevyužívejte ho jako hnojivo pro ovoce a zeleninu k přímé konzumaci, jako je kořenová zelenina, jahody a podobně.
Jakmile se čistička odpadních vod překalí a objem kalu bude více než 70 %, začne aktivovaný kal unikat do odtoku z dosazovací nádrže. Čistička tak bude hůře fungovat po všech směrech. Tak alespoň funguje většina ČOV. Pokud má vaše čistička pískový filtr, může se stát, že při překalení také dojde k jeho ucpání a voda půjde přepadem i s unikajícím kalem. Takto bude ČOV fungovat do doby, než se mechanicky rozbije.
Zkontrolujte, že odkalení ČOV proběhlo v pořádku a vy nepoužíváte špinavou vodu
Při nedostatečné údržbě čističky se může stát, že nebude správně fungovat a vy budete vypouštět či používat špatně pročištěnou vodu. S tím se pojí také pokuty a další náklady na znovuzprovoznění čističky.
Především mechanické poruchy odhalíte pohledem, ale další zjistíte až po rozboru odpadní vody. Právě pravidelná péče vám ušetří spoustu starostí a dalších případných nákladů.