Voda je pramen života. Tělo je stvořené převážně z vody a celý náš oběhový systém jakbysmet. Pití vody je každodenní záležitostí, měli bychom si tedy dávat dobrý pozor, co pijeme. Na kvalitu vody se můžeme dívat z pohledu zdraví, ale také chuti, vůně nebo barvy. Kde najdeme v Česku nejlepší vodu ke konzumaci? Jaký je stav vod v našich přehradách a jezerech?
Podzemní vody bývají nejčistší
Jemné póry hornin, přes které podzemní voda protéká, zbavují tekutiny všech nečistot. Díky tomu zůstává voda chutná, bez zápachu a s průzračnou barvou. Takovou vodu využívají například Teplice nad Metují, které čerpají vodu z Broumovského výběžku nedaleko od Adršpachu. Jakostní voda je natolik čistá, že ji používají k výrobě kojenecké vody. Dětem dáváme to nejlepší a nejzdravější, i to je zárukou kvalitního vodního zdroje.
Ne o každé podzemní vodě ale můžeme říct, že je kvalitní a čistá. Vody z vrtů, především těch mělkých, bývají často zanesené chemikáliemi z postřiků na plodiny, jde především o herbicidy používané k ošetření kukuřice a řepky. Dále zde nalezneme překročené limity anorganických látek jako jsou fosforečnany, dusičnany, amonné ionty či kovy. Špatné normy mají přes tři čtvrtiny podzemních vod z mělkých vrtů.
Stát má naštěstí k ochraně lidí velmi přísné hygienické normy, co se týče pitné vody. Vše najdeme pod zákonem 252/2004 Sb., kde se uvádí hygienické limity pro její kvalitu a normy pro teplou vodu. Zde se zkoumají především chemické, senzorické a mikrobiologické parametry vody. Test probíhá v rámci celého jejího oběhu od vstupu až ke spotřebiteli. Zákon taky uvádí četnost a rozsah kontroly. Můžeme si tak být jisti dlouhodobou nezávadností.
Jiný kraj, jiný mrav
Kvalita pitné vody se díky odlišným zdrojům velmi liší i napříč kraji a městy. Podle testů společnosti Aquatest a.s. si nejlépe vede Mladé Boleslavi, nejhůře na tom je pitná voda v Brně. Čistota vody v Praze také není ve srovnání s jinými kraji dobrá, o něco lépe je na tom pak její západní část. Měření proběhlo na vzorcích kohoutkové vody v krajských městech. Zkoumalo se množství pesticidů, kovů a mikrobiologických parametrů. Kromě parametrů, které udávají poskytovatelé jednotlivých kohoutkových vod na svých stránkách, se použily i nově naměřené údaje.
Jak je to s vodou v přehradách a jezerech?
Čistota vody ke koupání je naštěstí v Česku velmi vysoká. Pokud jedete trávit dovolenou a kempovat k větší přehradě či přírodním jezerům, můžete navštívit stránky vybraného střediska a dozvědět se o aktuální kvalitě vody. Obecně bývají v zimě zhoršené podmínky, v létě jsou po většinu doby v dobré kvalitě. Ať jde o čistotu vody ve Vranovské přehradě nebo na Máchově jezeře, nemusíte se ničeho bát. Větší problémy mají v Lipnu, kde se usazují sinice. Než tam pojedete, zkontrolujte si, jaké má vodní nádrž bioindikátory čistoty vody. Dobrým pomocníkem při zjišťování stavu vody ke koupání je web Koupací vody, který provozuje Ústav zdravotnických informací statistiky ČR. Ne vždy jsou zde informace aktuální, na to si tedy dejte pozor.
Skutečně poznáme rozdíl?
Člověk je uzpůsoben tak, aby nevnímal základní přirozenou chuť vody. Je to dáno z evolučního hlediska kvůli tomu, abychom v případě otravy poznali, že s vodou není něco v pořádku. Nepoznali bychom příchuť „mrtvé ovce“, pokud by voda měla aroma aviváže nebo chutnala jako limonáda. Malé nuance v chuti jsou poznat teprve ve chvíli, kdy je referenční chuť nulová. Sebemenší odchylka se pak v chuti projeví. Pokud si ale na svoji domácí vodu zvykneme, jistě v ní najdeme pro nás typickou chuť vody. Ta pak může být chlorová, kovová či mít jakoukoliv příchuť, která neodpovídá její skutečné kvalitě. V našem případě pak není těžké rozdíly opominout. Když ale přijedete na místo, kde je voda opravdu pramenitá či se napijete z kvalitní balené vody, jistě rozdíl poznáte.
Největší vliv má ale kvalita vody na naše zdraví. Dlouhodobé pití škodlivé vody může mít zásadní vliv na naše tělo. Dusičnany a dusitany, které často vody obsahují, mohou způsobit zvýšený krevní tlak, srdeční infarkt a nádorová onemocnění trávícího systému či močového měchýře. Dalším problémem jsou kovy z trubek. Větší obsah železa způsobuje problémy s játry či slezinou, mangan vážně narušuje nervovou soustavu. Problémy se neprojeví hned, ale z dlouhodobého hlediska jsou pro naše zdraví nebezpečné.
Nejen pro vaše zdraví a potěšení z dobré chuti je dobré, aby voda byla v pořádku. Přílišná tvrdost vody tvoří ve spotřebičích vodní kámen, zmíněné kovy zase způsobují jejich korozi. Čištění vody je tak nejen úsporou pro váš zdravotní stav, ale i pro vaši peněženku.
Pijete nezávadnou vodu?
Chcete zjistit, jak kvalitní máte doma vodu? Splňuje všechny předepsané normy? Je to zásadní informace pro zdraví vás samotných i vaší rodiny. Nechte si od nás udělat rozbor pitné vody. Zajistíme vám chemický i bakteriologický rozbor, díky kterému budete vědět, jestli vám teče z kohoutku zdraví škodlivá voda, nebo ne.