Výhody vrtané studny
Vrtané studny sahají v průměru do hloubky 30 až 40 metrů, tedy výrazně hlouběji než studny kopané. S větší hloubkou se zpravidla pojí vyšší kvalita vody, protože v hlubších vrstvách je méně pravděpodobné znečištění.
Další výhoda, kterou oplývají majitelé vrtaných studní, je stálý přísun vody. Vrtané studny nejsou přímo ovlivněné množstvím srážek, takže studna jen tak nevyschne.
Nevýhody vrtané studny
Vrtanou studnu si sami nepostavíte a budete si muset zajistit vrtnou techniku, na druhou stranu samotná výstavba trvá přibližně jen dva dny. Také je potřeba od začátku zvolit dostatečnou hloubku vrtu, protože studna se později nedá více prohloubit.
Výhody kopané studny
Kopané studny mívají běžně hloubku do 10 metrů. Většinou se budují v místech, kde je dostatečné množství mělké vody a vysoká propustnost hornin. Mezi klady tohoto typu studny patří možnost dalšího prohloubení, větší množství vody nebo třeba snadnější údržba a čištění studny, protože do ní v případě potřeby můžete vlézt.
Nevýhody kopané studny
Nevýhodou je, že v období sucha můžete o tento zdroj vody přijít, protože kopané studny jsou závislé na srážkách. Dalším aspektem je kvalita vody. Voda pocházející z kopaných studen může být více ovlivněna znečištěním okolního prostředí. Přítomnost pole může signalizovat vyšší výskyt dusičnanů ve vodě. Sousedův septik zase může znamenat, že se ve studniční vodě budou vyskytovat bakterie.
To pochopitelně není univerzálním pravidlem – vodu je potřeba otestovat, ať už jde o studnu kopanou, nebo vrtanou. Ani v případě vrtané studny totiž nemáte garanci nezávadnosti, vždy musíte provést rozbor kvality vody.
Je pro vás lepší kopaná nebo vrtaná studna?
Pokud je pro vás hlavním parametrem kvalita vody, a to i za cenu nákladnější a složitější výstavby i údržby, zvolte studnu vrtanou. Jestliže vám jde především o jednoduchost řešení, kopaná studna bude tou správnou volbou.
Nechte si však poradit i od odborníků. Vhodný typ studny vám doporučí hydrogeolog, který pro vás vypracuje hydrogeologický posudek a najde vodu pro studnu. Pokud se rozhodnete stavět na pozemku studnu, bez hydrogeologického posudku se stejně na úřadech neobejdete. Spolu s odborníkem prodiskutujte své možnosti a zjistěte, který typ studny je pro váš pozemek a preference vyhovující.
Vodu ze své nové studny nezapomeňte zkontrolovat
Ať už vám na pozemku bude stát studna kopaná, nebo vrtaná, nezapomeňte, že předtím, než začnete vodu ze své nově postavené studny používat jako pitnou, čeká vás ještě rozbor vody ke kolaudaci. A od toho jsme tu my. Nabízíme širokou škálu kvalitních rozborů vody i půdy. Využijte proto služby Laboratoře Monitoring a ubezpečte se, že vaše voda ze studny je zdravotně nezávadná.