Výroba filtru na dešťovou vodu může být v domácích podmínkách velmi snadná, nebo velmi obtížná záležitost. Vše se odvíjí od toho, na jaké účely chcete dešťovou vodu používat. Pokud vodou budete zalévat rostliny na zahradě, vystačíte si se zcela primitivním filtrem na vodu. Jestliže se ale chystáte vodu využívat v domě, budete potřebovat mnohem sofistikovanější filtraci.
Jak vyrobit filtr, když dešťovou vodu chcete užívat pouze na zalévání
Jde o nejjednodušší případ. Na zalévání na zahradě totiž pravděpodobně nevyžadujete, aby voda byla zcela čistá. Z tohoto důvodu vám postačí filtr dešťové vody, který se postará o odstranění největších nečistot, jako jsou větvičky a listí. Retenční nádoba se díky takovému filtru nezanese a voda bude připravená k zalévání.
Takový typ filtru se samozřejmě dá i koupit, nicméně vám na daný účel bude zcela stačit filtr, který si vyrobíte doma. K jeho výrobě vám poslouží například obyčejná síťka proti hmyzu, ze které si vytvoříte síto na dešťovou vodu. Doma zhotovený či zakoupený filtr na hrubé nečistoty stačí umístit mezi okapový svod a nádrž, případně přímo do retenční nádrže na dešťovou vodu. Pak už stačí, abyste filtr i okap pravidelně čistili.
Jaký filtr na dešťovou vodu pro domácnost
Pokud hodláte dešťovou vodu využívat v domácnosti na splachování, vytírání podlahy či praní prádla, budete potřebovat kvalitnější filtraci na dešťovou vodu. Kromě prvotního filtru na hrubé nečistoty, který v tomto případě zpravidla umístíte ke svodu okapu, budete potřebovat další filtry, které by se v domácím prostředí vyráběly jen obtížně.
Tip: Dešťová voda má oproti některým vodám z vodovodu jednu výhodu - nebývá tvrdá, tudíž se v ní lépe rozpustí prací prostředky. Tvrdost vody ovlivňuje ale i další aspekty, zdravotní i technické, které podrobněji rozebíráme v článku Rozdíl mezi měkkou a tvrdou vodou.
Prvním z těchto sofistikovanějších filtrů na dešťovou vodu je filtr, který zachycuje drobné nečistoty, jako je písek a malé kamínky. Umisťuje se před nádrž. Nakonec nesmí chybět filtr na nasávání do kompresoru. V případě užívání dešťové vody v domácnosti ještě platí, že voda v akumulační nádobě by neměla mít teplotu vyšší než 16 °C.
K pití a vaření je nutná domácí čistička dešťové vody
Dešťová voda totiž může obsahovat nejen mechanické nečistoty, ale i organické znečištění (koliformní bakterie) a různé jiné škodlivé látky, jako například pesticidy. Čistička dešťové vody funguje také na principu soustavy filtrů na dešťovou vodu, navíc se k ní ale přidává UV záření, které pomáhá vodu dezinfikovat. Více o tom, jak se z dešťové vody dělá voda pitná, se dočtete v našem článku Jak udělat z užitkové vody pitnou.
Kvalitu vody si nechte raději zkontrolovat
Předtím, než vodu upravenou pomocí filtrace na dešťovou vodu začnete používat jako pitnou, ověřte si, že přefiltrovaná voda je skutečně bezpečná. Jak jste se již mohli u nás dočíst, na první pohled není poznat, jestli je vaše voda skutečně pitná. Objednejte si u naší Laboratoře Monitoring rozbor pitné vody a mějte jistotu, že vám nic nehrozí.