Jak se zbavit zelené vody v bazénu v 5 krocích

Nejde vám vyčistit zelená voda v bazénu? Poradíme, jak se jí zbavit a přidáme tipy pro udržení čistého bazénu po celou koupací sezónu. 

Co způsobuje zelenou vodu v bazénu? 

Jakmile voda zezelená, znamená to, že se ve vodě přemnožily řasy. Důvodem může být nedostatečné ošetření vody v kombinaci s náhlou změnou počasí – uplynulá bouřka nebo vysoké teploty. Voda v bazénu může být rájem pro bakterie. 

Jak zelenou vodu řešit? 

Jakmile se vám zdá, že je voda v bazénu nazelenalá, nečekejte, jak to dopadne, a začněte hned jednatČím zelenější voda je, tím těžší je ji následně vyčistit. První náznak nedostatečné hygieny bazénu poznáte na dotyk, stěny a dno bazénu začnou mít slizký povlak. Jsou to řasy. Zatím průhledné a téměř neviditelné, ale přísunem světla a tepla se začnou rychle množit a voda zelenat. Pokud máte kalnou vodu, problém může být jinde. 

Zelená voda v bazénu nejde vyčistit během jednoho dne. Jak tedy postupovat, abyste se jí zbavili? 

1) Změřte hodnotu pH vody v bazénu 

Optimální hodnota je mezi 6,8–7,4 pH a má dopad na účinnost bazénové chemie. Nejjednodušší způsob změření pH je tester – papírový proužek, který ponoříte do vody. Pokud je pH mimo ideální rozmezí, je potřeba vodu upravit. Nejčastěji se využívají prostředky pH Minus, protože voda je přirozeně mírně zásaditá. 

2) Proveďte šokové ošetření vody chlorem 

Šoková chlorace se využívá pro nárazovou i průběžnou dezinfekci vody. Přípravek (označovaný jako „chlor šok“) nesypte přímo do bazénu, ale nejprve ho rozpusťte v oddělené nádoběNásledně se postarejte, aby se chlor co nejrychleji dostal do celého objemu bazénu – zapněte filtraci, vodný proud a jakékoliv další možnosti, které máte.  

3) Přidejte odstraňovač řas 

Počkejte alespoň 24 hodin a podle objemu bazénu přidejte do vody vločkovač. Ten odstraní zákal vody a zlikviduje řasy – jejich zbytky se pak snadněji odstraní za pomoci filtrace nebo vysavače. Jeho účinky jsou dlouhodobé, takže i po vyčištění vody a ztracení zeleného nádechu se může dalších několik dní objevovat zákal na dně bazénu.  

Příliš vločkovacího přípravku by naopak způsobilo zakalení vody do bílé barvy. Ze stejného důvodu nezapínejte filtraci – vločky by rozmixovala a voda by byla jako mléko.  

4) Zbavte se zbytků řas 

Jak už jsme psali výše, zbytky řas odstraníte vysavačem. Je potřeba špinavou vodu vyvést ven z bazénu, aby se řasy nevrátily zpět do vody. V případě vysavače tedy podle toho nastavte funkci. Filtrační čerpadlo nesmí fungovat skrz písek.  

5) Dopusťte vodu a znovu ji zkontrolujte 

Doplňte vodu ke své obvyklé hladině, na kterou jste zvyklí. Pak znovu zkontrolujte pH vody a obsah dezinfekce ve vodě a doplňte, pokud některý z přípravků chybí.  

Nepodceňte prevenci 

Zezelenání vody v bazénu je nejlepší předcházet. Vždy je potřeba držet pH vody v ideálním rozmezí 6,8–7,4 pH a dodržovat filtrační cykly. Záleží hlavně na počasí. V letních vedrech je potřeba filtrovat alespoň 12 hodin. Možná se vám to zdá moc, ale případná chemie pro zbavení se zelené vody v bazénu vás bude stát mnohem více peněz a vaší energie. 

Pravidelně bazén kontrolujte: 

  • Měřte pH vody a množství chloru. 

  • Bazén minimálně jednou denně profiltrujte. 

  • Nepřehřívejte vodu v bazénu, při teplotě nad 30 stupňů Celsia přestane chlorová chemie účinkovat. 

  • Jednou týdně propláchněte písek ve filtraci. 

Nezapomeňte, že v letních vedrech se ošetřující přípravky vypařují mnohem rychleji a je potřeba kontrolovat bazén častěji. 

Podrobný rozbor vody v bazénu 

Pokud chcete zkontrolovat množství chloru, hodnotu pH, množství bakterií a podobně, můžete využít náš rozbor vody v bazénuNejčastěji jej využívají provozovatelé bazénů nebo koupališť, kteří potřebují potvrdit, že je voda v jejich bazénu nezávadná.

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám