Co způsobuje mléčnou vodu v bazénu?
Mléčnou vodu v bazénu může způsobovat řada různých problémů. Které patří mezi ty hlavní?
Špatná hodnota pH
Nejčastější příčinou kalné vody v bazénu je špatná hodnota pH. Uvádí se, že ideální pH vody v bazénu by se mělo pohybovat v rozmezí 6,8–7,6. Pokud je pH vyšší, zvyšuje se riziko vzniku nejen mléčné vody, ale dokonce zelené vody s řasami. Pokud je pH nižší, může voda dráždit oči i pokožku a způsobit blednutí bazénové fólie.
Jak zjistit, jaké pH má voda ve vašem bazénu? Jednoduše pomocí bazénového testeru nebo rozboru vody. Pro snížení nebo zvýšení pH můžete použít různé přípravky, které jsou volně k dostání. Většinou nesou název pH plus nebo pH mínus a můžete je používat tak, abyste dosáhli ideální hodnoty.
Nedostatečná filtrace
Bazén byste měli vybavit pískovou filtrací, která bude schopná celý objem bazénu filtrovat několikrát za den. Filtraci jednou za měsíc zkontrolujte a písek přibližně jednou za tři roky (záleží na míře užívání bazénu) zcela vyměňte.
Žádná dezinfekce
Pokud do vody v bazénu neaplikujete žádnou dezinfekční látku, může se z vody stát ideální prostředí pro množení bakterií, řas a jiných mikroorganismů, které mají na svědomí bílou vodu v bazénu nebo v krajním případě zelené řasy. Abyste vodu v bazénu projasnili, přidávejte do ní chlor. Držte se ale předepsaného rozmezí, které je 0,3 až 0,5 mg/l. Množství chloru testujte pomocí proužkového testeru.
Žádný vločkovač
Někdy ani samotný chlor a filtrace nestačí a voda v bazénu zůstává stále mléčná. Písková filtrace totiž nezachytí drobné částice, a proto ve vodě způsobují i nadále zakalení. Co s tím? Vezměte si na pomoc vločkovač, který malé nečistoty shlukne do větších, a ty filtrací už úspěšně projdou.
Příliš mnoho vločkovače
Nic se nemá přehánět a platí to i u vločkovače na projasnění vody v bazénu. Pokud aplikujete více vločkovače, může vodu v bazénu zakalit. Ale nebojte, mléčná voda časem odezní.
Jak projasnit vodu v bazénu?
Máme pro vás návod, jak postupovat při projasnění vody v bazénu. Tvoří ho sedm kroků:
-
Upravte hodnotu pH.
-
Aplikujte chlorový přípravek a vodu filtrujte alespoň 24 hodin.
-
Použijte vločkovač a filtrujte aspoň 12 hodin.
-
Filtraci vypněte a nechte vodu jeden den stát.
-
Zbytek nečistot vysajte / manuálně odstraňte.
-
Upravte tvrdost vody.
-
Průběžně vodu v bazénu kontrolujte rozborem vody.
Díky prevenci se mléčné vody v bazénu zbavíte
Abyste se vyhnuli mléčné a kalné vodě v bazénu, dodržujte rady, které jsme v článku zmínili. Pravidelně měřte hodnotu pH a upravujte ji na ideální hodnotu. Aplikujte dezinfekční prostředky včetně vločkovače nebo projasňovače. Vodu v bazénu filtrujte, přičemž filtr pravidelně kontrolujte, čistěte a měňte filtry nebo písek.
Vodu v bazénu zkontrolujte
Voda v bazénu by měla být nezávadná, aby vám nezpůsobila zdravotní potíže. Objednejte si rozbor vody v bazénu, který vám jasně sdělí, jestli voda neobsahuje bakterie, jaké množství chloru se v ní nachází nebo jestli má v normě hodnotu pH.