Staré trubky, špatně smontované těsnění, hnojiva z okolních polí a elektrárny… tohle všechno má vliv na vodu, kterou pijete. Podle čeho poznáte, že je voda z vašeho kohoutku skutečně pitná?
Kvalitu vody ohrožuje řada nežádoucích látek. Nad některými můžete mávnou rukou, zatímco jiné představují vážné zdravotní riziko. Někdy je voda už od pohledu znečištěná a už podle její barvy poznáte, že něco není v pořádku. Pouhým okem nebo čichem rozpoznatelné látky však tvoří pouhý zlomek všeho, co se ve vaší vodě může ukrývat. Které prvky rozeznáte sami a na které potřebujete rozbor vody?
Když kvalitu vody ohrožuje železo
Pokud je voda zbarvená dorezava, bývá na vině železo. Oranžová voda znamená, že buď vaše voda obsahuje zvýšené množství železa, nebo máte rezavé trubky, ze kterých se uvolňuje rez a teče až do vaší sklenice. V obou těchto případech stačí, když vodu necháte odtéct, než si ji napustíte. Za tímto nevinný problémem se však může skrývat něco nebezpečnějšího, co odhalí jen laboratorní rozbor pitné vody. Kvalitní voda by přece jen měla být zcela čirá.
Tip: Pokud vám dlouhodobě teče rezavá voda z kohoutku, raději nepoužívejte domácí spotřebiče jako pračky a myčky nádobí.
Bíle zbarvená pitná voda: Potřebujete rozbor vody?
Zdá se vám, jako by z kohoutku netekla voda, ale mléko? Bílé zbarvení pitné vody má na svědomí vzduch. Ten kvalitu vody nijak neohrožuje, můžete ji pít rovnou, nebo nechat sklenici chvíli odstát.
Co způsobuje, že se do vody dostane vzduch? Nejčastěji se setkáte se třemi případy. Prvním z nich je, že se vzduch do vody uvolní při průtoku studené vody teplejšími trubkami. Druhým častým případem je uvolňování vzduchu při kontaktu s perlátorem, který je instalovaný v jeho obvodech. Třetí možností je, že proběhly opravy vodních rozvodů, při nichž se do potrubí dostal vzduch.
Tip: Pokud chcete riziko, že se vám pitná voda zbarví doběla, snížit na minimum, pravidelně čistěte perlátor. Uvolňování vzduchu často způsobuje to, že je jeho filtr zanesený.
Pokud voda zapáchá, je rozbor vody nutností
Jestliže voda zapáchá po fekáliích, je více než jasné, že pít byste ji rozhodně neměli. Horší však je, že voda může být fekálně znečištěná, aniž by jakkoli zapáchala. Nejčastěji se s fekálním znečištěním setkáte, pokud berete vodu ze studny, výjimkou ale není ani v klasických trubkách.
Zdrojem fekálního znečištění nejčastěji bývá bakterie Escherichia coli nebo enterokoky. Na znečištění tohoto typu vás kromě přítomnosti daných bakterií upozorní i zvýšený výskyt amonných iontů. Rozbor vody odhalí zmiňované enterokoky, Escherichia coli, koliformní bakterie a počty kolonií při 22 °C a 36 °C.
Snižuje chlor kvalitu vody?
Aby se předcházelo podobnému znečištění a množení bakterií ve vodě nebo v trubkách, používají vodárny k dezinfekci vody chlor. Ten je v malých dávkách zdraví nezávadný, pokud je ho však ve vodě příliš, může reagovat s ostatními látkami a vytvářet vedlejší produkty, které mohou zvyšovat riziko karcinogenních onemocnění. Z tohoto důvodu stanovují předpisy maximální povolené množství chloru v pitné vodě. Jelikož chlor pouhým okem nepoznáte, je rozbor vody jedinou jistotou, která vám jeho množství v pitné vodě potvrdí.
Rozbor pitné vody vás upozorní na přítomnost dusitanů
Dusitany – poslední dobou hodně probírané téma, které jsme detailně rozebrali v článku o dusitanech a dusičnanech. Do vody se totiž dostanou splachováním hnojiv z polí nebo prosakováním do podzemních vod. Dusitany jsou vysoce toxické, brání krvi v přenosu kyslíku, způsobují bolesti hlavy a vyvolávají dýchací obtíže. Zároveň zvyšují riziko výskytu rakoviny. Největší nebezpečí, že se dusitany dostanou do vaší vody, hrozí, pokud bydlíte poblíž zemědělských oblastí – pravděpodobně se s nimi setkáte, pokud řešíte vodu na chatě.
Odhalte díky rozboru vody Legionellu
Slyšeli jste o legionářské nemoci? Mezi projevy nemoci jsou dýchací a střevní obtíže, horečky, bolesti hlavy a zápal plic. Za tímto stavem stojí bakterie Legionella. A proč se o ní zmiňujeme? Vzniká totiž v déle stojící teplé vodě nebo kvůli špatně udržovaných rozvodům. Odhalit ji můžete jedině laboratorním rozborem.
Rozbor vody je sázka na jistotu
Některé toxické látky poznáte ve vodě pouhým okem, ale skutečnou jistotu získáte jen podstoupením rozboru pitné vody. Jaké druhy rozborů nabízíme?
- Rozbor vody pro soukromé účely (pokud si chcete otestovat vodu u sebe doma)
- Rozbor pitné vody podle vyhlášky 252/04 (pokud vlastníte firmu, školu, jídelnu nebo restauraci)
- Rozbor vody ze studny
- Rozbor teplé vody
- Rozbor vody v bazénu
- Rozbor vody ve whirlpoolu