Jak odstranit vodní kámen?

Vodní kámen vzniká na místech, kde zasychá voda a častěji v domácnostech s tvrdou vodou. Jak odstranit vodní kámen? V článku vám poradíme.

Co je a jak vzniká vodní kámen?

Vodní kámen je pevný povlak bílé až žluté barvy, který vzniká kvůli postupnému uvolňování vápenatých a hořečnatých solí ve vodě. Usazuje se především na spotřebičích, v potrubí a ve sprchovém koutě. A také platí, že čím je voda tvrdší, tím se vodní kámen objevuje více. Jak možná víte, vodní kámen není zrovna hezký na pohled a s jeho odstraněním má kdekdo potíže. Kromě estetického hlediska byste ale měli brát v potaz také jeho negativní vliv na funkčnost spotřebičů a účinnost pracích a mycích prostředků. Jak tedy na vodní kámen? 

Jak se zbavit vodního kamene?

Vodního kamene se můžete zbavit dvojí cestou. Buď zvolíte chemické, nebo přírodní přípravky. Existují různé chemické odstraňovače vodního kamene, takže výběr je jen na vás. Pokud ale chcete zkusit domácí čističe a přípravky na vodní kámen, máme pro vás pár tipů. 

Vodní kámen v rychlovarné konvici je běžný jev 

Vodní kámen z konvice odstraníte velmi jednoduše – nemusíte si vůbec pořizovat speciální tablety, stačí vám obyčejný ocet. Společně s vodou v poměru 1:1 ho nalijte do konvice a nechte přejít varem. Pokud je konvice více zanesená, můžete použít jen ocet. Existuje i další možnost, a to použití kyseliny citronové. Do konvice naplněné vodou přidejte jednu lžíci kyseliny citronové a přiveďte k varu. Konvici nezapomeňte několikrát propláchnout horkou vodou. 

Jak odstranit vodní kámen z WC?

V toaletě bývá vodní kámen opravdu nevzhledný, a pokud máte doma tvrdou vodu, braňte se mu co nejdřív a co nejčastěji. Jak na to? Podobně jako u varné konvice, i v tomto případě můžete sáhnout po octu. Celou láhev vylijte do záchodové mísy, nechte působit přes noc, vezměte záchodovou štětku a dočistěte. Kromě octa můžete použít kyselinu citronovou, Coca-Colu s jedlou sodou nebo třeba kyselinu solnou. S ní ale opatrně, protože je agresivní a může způsobit poleptání – vždy si proto nasaďte gumové rukavice. 

Čím odstranit vodní kámen z vodovodní baterie a sprchového koutu?

Chromované kohoutky a baterie jsou nejběžnějším místem pro vodní kámen. Pro jeho odstranění můžete použít citronovou šťávu, kterou pokapete postižená místa. Do citronové šťávy ale můžete namočit i utěrku z mikrovlákna, kterou obtočíte kolem baterie a necháte několik hodin působit. Stejný proces platí i v případě, že využijete ocet. Pro dočistění a k méně dostupným místům si vezměte na pomoc zubní kartáček, který už nepoužíváte. 

Vodní kámen se může samozřejmě objevit i ve sprše, kde může ucpat sprchovou hlavici. Tu ponořte do octu a nechte působit například přes noc. Pokud vám hlavice nejde odmontovat, uvažte pevný igelitový sáček naplněný octem kolem hlavice. 

Co na vodní kámen v myčce a pračce?  

Pokud zjistíte, že máte tvrdou vodu, myčce a pračce věnujte největší pozornost. Používejte změkčovače vody, přípravky na odvápnění a odstranění vodního kamene. Proč? Prodloužíte životnost, snížíte spotřebu energie a zvýšíte účinnost pracích a mycích prostředků. Na odstranění vodního kamene platí ocet i v tomto případě. Vhodné je ale střídat jak chemické, tak přírodní čističe. 

Jak předcházet tvorbě vodního kamene? 

Tvrdá voda není žádná výhra, proto vsaďte na filtr nebo změkčovač vody. Baterie, dřezy nebo skleněné dveře vždy utřete do sucha, protože vodní kámen vzniká na místech, kde zasychá voda. Také nepoužívejte houbičky s drsnou plochou, ale raději utěrky z mikrovlákna. A jak zjistíte, že je vaše voda tvrdá? Nechte si ji zkontrolovat naší laboratoří. Vodu podrobíme důkladné analýze, takže se dozvíte i to, jestli je nezávadná. 

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám