Čištění a dezinfekce studny: Jak na to?

Kdy je čas na dezinfekci studny

Jak poznáte, že je vyčištění studny potřeba? Někdy vám napoví barva nebo zápach vody, ve většině případů však znečištění pouhým okem nepoznáte. Například z hnojiv v okolní půdě nebo z dešťů mohou do vody ve vaší studni pronikat nečistoty, které není možné na první pohled odhalit.

Přečtěte si, které škodliviny ve vodě ohrožují vaše zdraví.

Vyčištění studny byste měli provádět, pokud:

  • byla povodeň,
  • proběhly úpravy ve studni (například výměna potrubí),
  • studna delší dobu nebyla používána a teď ji chcete zase používat,
  • hrozí zemědělské nebo průmyslové nebezpečí (studna se například nachází v blízkosti továrny nebo zemědělského pole),
  • studna je špatně zakrytá,
  • rozbor vody ve studni ukázal, že některé parametry nejsou v pořádku.

Preventivní čištění studny by mělo probíhat každé tři roky. Přesná frekvence čištění záleží na hloubce studny, množství vody a druhu studny.

 

Jak vyčistit studnu svépomocí

Na dezinfekci studny se můžete vrhnout i sami – stačí vám koupit dezinfekční prostředek v drogerii a pustit se do toho. Nezapomínejte však na ochranné pomůcky. Jedná se o práci s chemikáliemi, a proto si na čištění pořiďte brýle a rukavice. Potřebovat budete také čerpadlo, které koupíte za několik tisíc korun. Pokud však řešíte vodu na chatě nebo bydlíte na vesnici, kde má studnu více lidí, je možné, že vám čerpadlo půjčí soused.

Před čištěním studny je vždy potřeba vyčerpat všechnu vodu. Nevypouštějte ji hned vedle studny – prosákla by do ní a opět ji kontaminovala. Poté je potřeba očistit stěny a odstranit ze dna sediment. Na dně se totiž hromadí zetlelé listí, větve, těla živočichů a zemina. Ty se postupem času mění v kal, který může být zdravotně závadný. Na dně studny možná najdete i spadané kamení nebo materiál, který se ulomil ze zdí studny.

Než se pustíte do dezinfekce studny chemikáliemi, proveďte kontrolu a potřebné úpravy. Kryt by měl těsnit, aby do studny nezatékala dešťová ani povrchová voda, a potrubí by nemělo být zrezivělé.

Následně přichází na řadu chemie. K dezinfekci vody ve studni se nejčastěji používá Savo nebo Sagen. Oba přípravky najdete v drogerii.

 

Dezinfekce studny Savem

Odměřte množství Sava, které budete k čištění studny potřebovat. Jako doporučené množství se uvádí 15–20 mililitrů Sava na metr krychlový vody ve studni. Savo rozmíchejte v kbelíku vody. Poté nalijte dezinfekci do studny a nechte zhruba hodinu působit.

Detailní návod, jak čistit studnu Savem, byste měli najít na obalu výrobku.

 

Jak dezinfikovat studnu Sagenem

Sagen je bílý krystalický prášek, který se stejně jako Savo používá jako dezinfekce vody ve studni. Oproti Savu je účinnější, avšak zároveň nebezpečnější. Doporučené množství je 10 gramů prášku na metr krychlový vody ve studni. Stejně jako u Sava rozmíchejte přípravek s vodou a až poté ho nalijte do studny. Nechte působit alespoň 72 hodin.

Aktivní látkou v této dezinfekci je stříbro, které patří mezi těžké kovy. Proto voda vyčištěná Sagenem není vhodná pro kojence. V přílišném množství by mohla uškodit i dospělým, doporučuje se proto používat Sagen k dezinfekci studny maximálně dvakrát ročně.

 

Dezinfekci studny je potřeba zakončit odběrem

Zhruba dva až tři týdny poté, co provedete dezinfekci studny, je potřeba provést rozbor vody. Měli byste si ověřit, že čištění studny proběhlo úspěšně a ve vaší vodě nezůstaly žádné škodlivé látky. Kontrolní rozbor vody ze studny stojí v Laboratoř Monitoring 899 Kč, můžete se ale rozhodnout i pro rozbor vody rozšířený o pesticidy. Díky tomu získáte jistotu, že je vaše voda skutečně pitná.

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám