Co říkají na výměnu vody ve vířivce obecná doporučení?
Podle doporučení byste vodu ve vaší soukromé vířivce měli měnit přibližně jednou za 3 až 6 měsíců. Mějte však na paměti, že se jedná skutečně pouze o orientační čísla. Nutnost výměny vody ve vířivce se totiž značně liší a závisí zejména na tom, jak dobře se o vodu staráte.
Kromě správné péče je důležitým faktorem také četnost užívání vířivky. Čím častěji vířivku používáte, tím častěji byste měli měnit i vodu. V neposlední řadě můžete přihlížet také k objemu vody. V menším objemu vody dochází k mnohem rychlejšímu znečištění.
Pokud navíc máte nafukovací vířivku, kterou používáte pouze příležitostně, tak můžete zvážit, jestli pro vás není výhodné vodu vypustit po každém použití.
Správná údržba vody ve vířivce oddálí nutnost výměny vody
Pokud budete dodržovat několik hlavních zásad, voda ve vířivce vám vydrží dlouhou dobu.
Udržujte optimální hodnoty pH, alkality a tvrdosti vody
Abyste nebyli nuceni k časté výměně vody ve vířivce, vaše voda by měla mít hodnotu pH v rozmezí 7,2 a 7,8. Nesprávné pH totiž snižuje účinnost dezinfekčních přípravků. Hodnotu pH navíc ovlivňuje alkalita, která určuje jeho stálost. Alkalitu byste měli udržovat v rozmezí 80–120 ppm, tvrdost vody pak v rozmezí 100–300 ppm. Vysoká tvrdost vody způsobuje v kombinaci s teplou vodou nadměrnou tvorbu vodního kamene, který vaší vířivce určitě neprospěje.
Tip: Nízké pH vody navíc způsobuje korozi kovových částí bazénu a vířivek. Zjistěte se, jak se dá hodnota pH v bazénu zvýšit.
Filtrace je základem údržby vířivky
Dbejte na to, abyste nastavili takový filtrační cyklus, aby se přefiltrovalo dostatečné množství vody. Některé zdroje doporučují, aby filtrace byla spuštěná minimálně dvakrát denně po dobu 4 hodin. Pozornost věnujte i pravidelnému čištění filtru a jeho výměně. Některé filtrační systémy jsou navíc vybaveny i ozonizátorem, který vám může ještě více usnadnit údržbu vody ve vířivce.
Vířivku pravidelně dezinfikujte
Bez dezinfekčních prostředků se při údržbě vířivky neobejdete. Je řada možností, ze kterých si můžete vybrat – použití bromu, chloru či aktivního kyslíku. Pokud nevíte, která z možností je pro vás nejvhodnější, v našem článku Jak na úpravu vody ve vířivce, vám poradíme nejen, jak si vybrat dezinfekci, ale dozvíte se i postup údržby vířivky krok po kroku.
Udržujte fit i rozvodné okruhy
V cirkulačním okruhu se mohou snadno usazovat bakterie a jiné znečištění. Pro vaše zdraví i méně častou výměnu vody ve vířivce je proto vhodné vše vyčistit. Do čištění rozvodných okruhů pomocí chemických prostředků se pouštějte před výměnou vody.
Dbejte na základní hygienická pravidla
Před používáním vířivky se osprchujte. Nevstupujte do ní, když na sobě máte zbytky opalovacích krémů a jiné kosmetiky. Nedodržováním tohoto jednoduchého pravidla si můžete dopomoci k další nepříjemnosti: pěně ve vířivce.
Vodu se vyplatí pravidelně kontrolovat pomocí rozboru
Pokud nevíte, jestli uzrál čas na výměnu vody ve vířivce, či zda je voda nezávadná, využijte služeb Laboratoře Monitoring a nechte si udělat rozbor vody. Ten totiž odhalí, co pouhým pohledem nepoznáte, jako je množství bakterií ve vířivce, množství chloru ve vířivce, pH vody a mnoho dalšího. Pokud jste navíc provozovatelem veřejné vířivky, takový rozbor je povinný na základě vyhlášky č. 238/2011 Sb.