Legionelly v bojleru: co způsobují?
Legionelly postihují dýchací cesty a jejich výskyt v našem organismu se může projevit dvěma způsoby. První možností je, že u nakaženého propukne legionářská nemoc, která se projevuje vážným atypickým zápalem plic, léčeným antibiotiky. Uvádí se, že Legionelly způsobují až 13 % zápalů plic celkově. Nemoc by se neměla podceňovat, protože při těžkém průběhu mohou nemocným selhávat játra a ledviny.
Druhý možný projev onemocnění způsobeného Legionellami je pontiacká horečka. Její průběh je v porovnání s legionářskou nemocí méně závažný a podobá se chřipce. Většinou odezní sama, přibližně po třech až pěti dnech.
Jak dojde k nákaze Legionellami?
Nákaza probíhá vdechnutím kapének, kdy se bakterie dostane do plic. Nejčastěji se můžete nakazit při sprchování. Když kontaminovanou vodu požijete, nic by se vám nemělo stát. Pití takové vody se ale přesto vyvarujte. Při pití se totiž Legionelly mohou usadit na sliznici nosohltanu a odtud dále do plic. Z tohoto důvodu, ale i řady dalších, se teplá voda nepovažuje za pitnou.
Jaká je četnost výskytu Legionell v bojleru?
Legionelly se v bojlerech vyskytují poměrně běžně. To odráží i vyhláška č. 252/2004 Sb., která stanovuje mezní hodnotu pro výskyt Legionelly na 100 KTJ/ml (kolonii tvořících jednotek na ml).
Většinu obyvatel tak malé množství těchto bakterií v bojleru nijak neohrožuje. Potíže nicméně mohou vypuknout u lidí se slabší imunitou a samozřejmě také když se tyto bakterie přemnoží.
Pravidelné čištění bojlerů
Protože teploty mezi 25 a 45 °C jsou ideálním prostředím pro množení Legionelly, dbejte na pravidelnou dezinfekci bojleru. Čištění může být termální či chemické.
Termické čištění je pro čištění bojlerů v domácnostech typické. Probíhá tak, že vodu opakovaně zahřejete na teplotu 70 °C. Teploty nad 70 °C Legionelly v bojleru hubí. Problémem této metody je pak to, že neodstraní biofilmy, jejichž součástí jsou Legionelly. Biofilmy jsou společenství mikroorganismů, kdy jsou buňky pevně přichyceny jedna k druhé či k podkladu.
Další nevýhodou jsou vyšší náklady na ohřev a nebezpečí poškození trubek v důsledku vysoké teploty. Vyšší teplota také urychluje vznik vodního kamene, zejména pokud doma máte spíše tvrdou než měkkou vodu.
Z chemické dezinfekce na odstranění Legionell v bojleru se v poslední době používá především oxid chloričitý, který nejen odstraňuje biofilmy, ale má i určitý residuální efekt (tzn. bojler déle vydrží bez Legionell). Ke zničení Legionell se pak obecně používá ještě například chloramin, chlor, ozon či UV záření.
Na co si ještě dát pozor?
Při vybírání bojleru pečlivě volte jeho velikost. Pokud si totiž pořídíte příliš velký bojler, hrozí, že v něm bude voda delší dobu stát, což svědčí množení bakterií v bojleru. To samé platí i v případě, kdy bojler delší dobu nepoužíváte, například když odjedete na dovolenou. Ve stagnující vodě se rozmnoží bakterie, takže byste měli teplou vodu po návratu přinejmenším odpustit.
Alespoň jednou ročně byste si měli pozvat odborníka, který vám bojler zkontroluje. Bojler zanesený usazeninami bohužel také usnadňuje množení bakterií.
Nechte si zkontrolovat nezávadnost vody ve svém bojleru
Protože přítomnost Legionelly i jiných bakterií těžko odhalíte pouhým zrakem, je vhodné si vodu čas od času nechat zkontrolovat a ubezpečit se, že je nezávadná. Využijte proto služeb Laboratoře Monitoring a zkontrolujte kvalitu teplé vody. Můžete si zvolit jak komplexní rozbor, tak i pouze rozbor Legionell.